Menu

Transport i Przeprowadzki

Raporty i informacje w tematyce Transport, przeprowadzki, puste przebiegi, oszczędność na paliwie

Zwierzak w podróży

clicktrans

Polacy najczęściej zlecają transport psa lub szczeniaka z Polski do Wielkiej Brytanii – wynika z analizy tysięcy zleceń transportu zwierząt domowych wystawionych w latach 2012-2015. Koszt transportu pupila na Wyspy to średnio 792 zł. Choć psy wciąż stanowią najpopularniejszą kategorię przewożonych zwierząt, ich udział stale spada na rzecz…kotów.

 

Polski zwierzak emigrant

Statystyki serwisu wyraźnie wskazują następujący trend w transporcie: Polacy zlecają przewóz zwierząt do krajów Unii Europejskiej należących do najpopularniejszych kierunków emigracji. Do najczęściej wybieranych kierunków transportu należą kraje zachodnie: Wielka Brytania (63%), Irlandia (12%), Niemcy (7%). W ostatnich latach dołączyły do nich także Hiszpania (3%), Holandia (3%), Francja (2%), Norwegia (2%) oraz Włochy (2%).

- Najczęściej wybierane kierunki transportu czworonogów za granicę to właśnie te kraje, które szczególnie upodobali sobie Polacy decydujący się na emigrację. Wysoka liczba zleceń transportu zwierząt domowych do tych krajów ma związek ze skomplikowaną procedurą i nieprzyjemnym dla zwierząt transportem samolotem. Jeśli jest to możliwe, właściciele czworonogów decydują się na podróż z pupilem. Często też zlecają transport firmie, a sami podróżują samolotem – tłumaczy pracownik giełdy transportowej   

Co ciekawe, odnotowano znaczny spadek liczby zleceń przewozu zwierząt do słonecznej Hiszpanii – w latach 2013-2015 zainteresowanie transportem w tej kategorii spadło aż o 30%.  

Jak pies z kotem

Pośród kategorii zwierząt transportowanych z zagranicy wciąż jeszcze królują psy. Do sześciu najpopularniejszych ras, które transportują Polacy należą york (12%), labrador (10%), shih-tzu (7%), owczarek niemiecki (4%), ratlerek (4%) i maltańczyk (4%).

Za granicę Polacy transportują także gryzonie (3,2%): myszki, szczury, świnki morskie, a także króliki, szynszyle oraz fretki. Nieco rzadziej transportuje się papugi (0,4%), agamy (0,1%) oraz gołębie (0,1%).

 

Kierunek: Polska

Do Polski zwierzęta sprowadza się głównie z Wielkiej Brytanii (43%), Hiszpanii (9%), Włoch (7%), Niemiec (7%) oraz Irlandii (7%). Do najpopularniejszych kategorii zwierząt transportowanych w obrębie kraju należą psy i szczenięta, koty, króliki, szynszyle, papugi, świnki morskie oraz szczury. Wśród rzadziej transportowanych i egzotycznych zwierząt domowych znajdziemy wiewiórki, agamy, fretki i gekony.

Polacy najczęściej sprowadzają psy z Wielkiej Brytanii (52%), Hiszpanii (12%) oraz Irlandii (10%). W przypadku transportu kotów do Polski najczęstszym krajem nadania zlecenia transportu jest Wielka Brytania (38%), a także Włochy (11%), Niemcy (9%) i Rosja (9%).

Pupil podróżnik

Koszt transportu zwierzęcia jest uzależniony od kilku czynników, do których należą między innymi wybrana trasa, wielkość zwierzaka oraz konieczność specjalnej opieki nad zwierzęciem.

Za granicą

Jak wynika z analizy zleceń, Polacy płacą średnio 0,47 zł za każdy kilometr zagranicznej trasy transportu psa. Analiza wszystkich zleceń transportu psów z Polski do krajów Unii Europejskiej pozwoliła na określenie średniego kosztu transportu psa za granicę, który wynosi około 848 zł. Przewóz szczeniaka to już mniejszy wydatek – około 680 zł. Na trasie Polska Wielka-Brytania Polacy zlecający transport pupila zapłacą średnio 792 zł, w kierunku Polska-Niemcy średnio 563 zł, a transport psa do Francji to koszt około 867 zł.

Według statystyk serwisu transportowego zainteresowanie przewozem kotów za granicę wzrasta dynamicznie od 2013 roku. Za transport kota do krajów Unii Europejskiej Polacy płacą mniej niż za transport psa - średnio 779 zł, czyli około 0,46 zł za kilometr trasy. Koszt transportu kota z Polski do Wielkiej Brytanii to średnio 766 zł, z Polski do Niemiec - około 358 zł, natomiast najwięcej kosztuje transport kota do Włoch – średnio 925 zł.

W kraju

Pies należy także do najpopularniejszej kategorii zwierząt domowych transportowanych w obrębie kraju (50,5% zleceń). Co ciekawe, 23% zleceń transportu psów stanowi transport szczeniąt. Polacy płacą 0,64 zł za każdy kilometr trasy transportu pupila w Polsce.

Kot jest drugą najpopularniejszą kategorią zwierząt transportowanych w Polsce (14,8% zleceń). W przeciwieństwie do transportu psa, koszt transportu kota nie różni się znacznie w przypadkach przewozu krajowego i międzynarodowego. Wydatek związany z transportem kota w obrębie Polski to koszt średnio 0,48 zł za kilometr trasy.

Transport szczególnej ostrożności

Powierzenie zwierzęcia profesjonalnej firmie transportowej posiadającej uprawnienia do przewozu zwierząt jest kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia pupila. To właśnie ci przewoźnicy zapewniają zwierzętom odpowiednią temperaturę, wentylację, karmienie oraz opiekę.

Przewóz zwierząt należy do transportu, który wymaga szczególnej ostrożności oraz odpowiednich uprawnień ze strony firmy transportowej. Zezwolenie na przewóz zwierząt wydaje Powiatowy Lekarz Weterynarii na podstawie licencji transportu zwierząt. Wykaz firm transportowych upoważnionych do transportu zwierząt jest dostępny na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Przed zleceniem transportu warto upewnić, że wybrany przewoźnik znajduje się na tej liście. Należy również dopełnić wszelkich formalności (np. mikroczip, szczepienie przeciwko wściekliźnie, paszport) i odwiedzić weterynarza, aby wykonać odpowiednie badania. Podjęcie wspomnianych kroków zapewni możliwie najwyższe bezpieczeństwo i komfort podróży naszego pupila.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • bartuiflatuch

  Na szczęście nie mam problemu ze zwierzakiem, ale przeprowadzki jako takie nie należą do najprzyjemniejszych. Moje rzeczy przewoziła firma, która zajmuje się także przewozem osób - olibus.pl/busy-przejazdy-trasy/. Byłem bardzo zadowolony.

 • zabakow

  rozwiązaniem może być opcja wypożyczenia auta i oczywiście dbałości o nie,. A Autosmok daje takie możliwości.

 • kiocafe

  Niestety nie wszystkie zwierzaki dobrze znoszą podróże. Mój wręcz nienawidzi!

  www.mkprzeprowadzki.com/montaz-mebli.html

 • Gość: [flypak.pl] *.dynamic.chello.pl

  W przypadku przeprowadzki, część przedmiotów można wysłać kurierem. Jeśli natomiast mowa o zwierzakach, to trzeba zadbać o ich komfort i jechać wraz z nimi.

 • Gość: [stan-trans] *.dynamic.mm.pl

  Ja sobie nie wyobrażam, że mógłbym pojechać gdzieś bez mojego zwierzaka. To jest już dla mnie członek rodziny i jeśli chce jechać ze mną to nie widzę problemu. Zresztą zawsze przyjemniej się jedzie z nim.

© Transport i Przeprowadzki
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci